چت شیراز,شیرازچت,چت روم شیراز,شیراز چت,چت روم شیرازی ها,شیراز,شیرازچت اصلی,چت روم شهر شیراز,چت ققنوس,کاتالیاچت,اس چت,چت برف,شماچت,چت باران,نازچت,چت شلوغ,تالارچت,نازی چت,میهن چت,عسلنازچت,رازچت,وی چت,زن چت,ماه چت,دلنازچت,اسیره چت,چت,چت روم,چت روم فارسی,چت روم شلوغ,چت کردن,سایت چت,اتاق گفتگو,برنامه چت,نرم افزارچت
تاریخچه شهر خوی
27 اسفند 1394 ساعت 21:48 | بازدید : 176 | نویسنده : سولماز | ( نظرات )
حتما مطالعه کنید خیلی جالب هستش است

 

 

 

 

تاریخچه شهرستان

 

شهر خوي مركز شهرستان خوي در استان آذربايجان غربي با پهنه اي حدود 30 كيلومتر مربع در شمال استان آذربايجان غربي واقع شده است . معني واژه خوي و ريشه اين نام و اينكه از چه زماني به اين شهر خوي گفته اند روشن نيست . محمد امين رياحي ، نويسنده كتاب تاريخ خوي بر اين باور است كه شايد واژه خوي با جزء آخر نام شهر « اولخو » كه 2700 سال پيش در همين جا قرار داشته يا با جزء آخر نام « ساردوري » دژي كه يكي از شاهان اورارتو به نام ساردوري در كنار شهر اولخو ساخته بوده است ، بي ارتباط نباشد . مي توان گفت كه ساكنان نخستين خوي از مادها بوده اند و اينان مسكن نخستين خود را به دليل وجود معادن نمك در اين ناحيه « خوي » ناميده اند . از آنجا كه شهر خوي در سرزمين نسبتاً پست قرار گرفته است . در اصطلاح محلي آن را « خوي چو خوري » مي نامند . كاربرد نام خوي در شعر فارسي ، از جمله در شعرهاي خاقاني شرواني ، لامعي گرگاني و ديگران ، نشان مي دهد كه بيان آن در سده هاي گذشته هم به صورت امروزي بوده است . شاعران با استفاده از اينكه اين واژه ( خوي ) به معني عرق هم هست و در پهلوي xvai بيان مي شده است مضمون هايي به صنعت ايهام پرداخته اند و ظهير خونجي شاعر سده 6 و 7 هجري قمري در يك رباعي ، اصل گل سرخ را از شهر خوي دانسته است .

گل را مبارك رخ و فرخنده پي است                     هر جا كه بود زينت آن جا ز وي است

گفتم : ز كدام شهري ، اي من خاكت                    گفتا : نشنيده اي كه اصلم ز خوي است

بنا به اظهار نظر ظهيري ، امروز نيز گل سرخ در شهر خوي و پيرامون آن فراوان است و حتي گونه هايي از آن در باغ هاي شهر ، به صورت خودرو بن و ريشه دارد و گل و گلاب خوي داراي امتياز و ويژه اي است . ماه خرداد را هم كه گلها شكفته مي شوند « گله ماه » مي نامند كه به صورت پهلوي « ماه گل » است و اين تعبير كهن نيز پيشينه بسيار بازار گل سرخ را در اين شهرستان مي دهد و همه اينها ادامه آبادي و فرهنگ را در شهر خوي در طي سدها مي رساند . اين شهر از قديم الايام داراي اهميت استراتژيك بوده است تا آنجا كه فتحعلي شاه قاجار با راهنمايي ژنرال گاردن ديوار استواري گرد آن ساخت . اين شهر يكي از شهرهاي كهن ايران است كه در دوران مادها و پيش از آنها وجود داشته است و در دوران هخامنشي ، اشكاني و ساساني نيز جز قلمرو آن ها بوده است . اين شهر در طي تاريخ كهن خود بارها توسط سرداران و پادشاهان مختلف از قبيل عتبه بن فرقد سلمي سردار اسلام و يوسف بن ابوالساج فتح شد . اين شهر به دليل جايگاه جغرافيايي و نظامي كه داشت ، از اهميت زيادي برخوردار بود . جنگ چالدران بين شاه اسماعيل و سلطان سليم در 920 هجري قمري در 70 كيلومتري شهر خوي در گرفت و همچنين در دوران حكومت بازماندگان نادرشاه افشار و زنديه ، امراي خاندان دنبلي مدتها در خوي حكومت كردند .

شهر خوي در عرض جغرافيايي َ32 و ْ38 شمالي و طول جغرافيايي َ58 و ْ44 شرقي قرار گرفته است و ارتفاع آن از سطح دريا 1103 متر مي‌باشد و رودخانه قطورچاي از منطقه قطور كه در نزديكي خوي قرار دارد ميگذرد .

با توجه به اينكه در طول دورة آماري 1986 لغايت 1996 متوسط درجه حرارت گرمترين ماه 83/31 درجه سانتيگراد و ميانگين بارندگي سالانه 6/214 ميليمتر و ميانگين‌ دماي متوسط سالانه 4/13 درجه سانتيگراد بوده است. اقليم شهر خوي نسبت به اروميه خشكتر و گرمتر مي‌باشد.

ميانگين روزهاي يخبندان در طي اين دورة آماري 2/112 روز مي‌باشد و متوسط سرعت وزش باد 2200 متر بر ثانيه و ميزان متوسط رطوبت طي اين دورة آماري 36/59 درصد مي‌باشد.

ويژگيهاي جغرافياي تاريخي شهرستان خوي :

خوي بعلت همسايگي با دو كشور خارجي در گذشته داراي اهميت نظامي و سياسي بوده است. صرف نظر از وضع ظاهري شهر كه حاكي از تجاري بودن آن است. طبق مدارك موجود خوي از زمان‌هاي قديم اهميت بسياري داشته است. پيش از اسلام ، شعبه اي از بزرگ راه معروف ابريشم كه شرق و غرب را به هم متصل مي‌نموده از خوي عبور مي‌كرده است. درصدر اسلام طبق نوشته اصطخري و نقشه موجود در كتاب المسالك و الممالك ، بزرگراهي كه عربستان را به ماوراي خزر و ارس و اردبيل و مركز آذربايجان وصل مي‌كرده از خوي مي‌گذشته است.

 

 

 

 

این قسمت رو بیشتر مطالعه کنید

 

 

 

جاذبه های گردشگری

 

 

مقبره شمس تبریزی :

شمس تبریزی کیست، که اینچنین مولانا را آشفته و "بیدل‌ودستار" می‌نماید؟ و مولوی را برآن می‌دارد که دیوان شعری بسیار با ارزش و فاخر به نام شمس بسُراید و به وی تقدیم کند( دیوان شمس تبریزی). در واقع ما شمس تبریزی را بیشتر از طریق مولانا و از پنجره سروده‌ها و غزل‌های شوریده وی است که می‌شناسیم. در باره شمس تبریزی اطلاعات و آگاهی فراوانی در دست نیست اما آنچه که روشن است اثری است که شمس بر مولوی می‌گذارد و زندگی مولوی را مملو از عشق، عرفان و وارستگی می‌نماید و او همچون صوفی صاف شده‌ایی تولدی دیگر می‌یابد. شمس تبریزی آنچنان زیربنای اندیشه‌ی مولوی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد، که او را تا پایان زندگی مست و سرگشته و دیوانه می‌کند.

مناره شمس تبريزي برج زيبايي است كه در گذشته در وسط باغ مشجري در گوشه شمال‌غربي شهر خوي قرار گرفته بود. امروزه اين مناره در ميان ساخت و سازهاي جديد شهري در محله شمس تبريزي شهر خوي قرارا گرفته است.اين بنا مربوط به قرن دهم هجري مي‌باشد كه برج استوانه‌اي شكل مي‌باشد كه حدود 12 متر ارتفاع دارد. اين بنا بصورت مجوف بوده و پلكان مارپيچي از ورودي مناره كه در قسمت تحتاني پايين آن قرار دارد به انتهاي مناره منتهي مي‌شود. پي و حدود 5 سانتي‌متر از نماي قسمت تحتاني با سنگ ساخته شده و از اين قسمت به بعد تمام مناره از آجر مي‌باشد. نماي آجر مناره بصورت منظم با كله و شاخ بز كوهي بصورت بي‌نظيري تزئين گشته است.

 

برای دیدن ادامه تصاویرکلیک نمائید 

پل خاتون :

در دو كيلومتري جنوب شرقي شهرستان خوي بر روي يكي از شعبات رودخانه قطور و در چهل متري سمت چپ جاده آسفالت خوي- سلماس احداث شده است. در حال حاضر از اين پل استفاده نمي‌شود. و عبور و مرور از روي پل جديدي كه احداث شده انجام مي‌گيرد.

با توجه به مدارك تاريخي اين پل از آثار (احمد خان دنبلي) يكي از بزرگان خوي بوده كه بين سالهاي 1170- 1200 هجري قمري ساخته شده است و مربوط به دوره زنديه مي‌شود. معماري پل داراي هفت دهانه بزرگ روبروي پايه‌های سنگي بصورت منظم 7 طاقنماي تزئيني تعبيه شده است كه با ساختمان اصلي بنا هماهنگي خاصي دارد. طول پل 60 متر و عرض آن 70/8 و ارتفاع پل از پايه 5/6 متر مي‌باشد.

 

برای دیدن ادامه تصاویرکلیک نمائید 

بازار قدیمی خوی :

موقعيت: مابين خيابان طالقاني و امام بازار قديمي شهرستان خوي در ضلع شرقي شهر حد فاصل خيابان‌هاي انقلاب، طالقاني و كوچه و باغ‌خانه قرار گرفته است. بازار قديمي خوي مربوط به زمان صفويه به بعد مي‌باشد، اما شالوده اصلي بازار خوي به زمان زنديه و قاجار مي‌رسد. چون پادشاهان صفويه بخاطر نزديكي به مرز عثماني و كنترل ايلات و عشاير مرزنشين توجه زيادي به اين شهر نموده‌اند و گاهي از آن بعنوان پايتخت تابستاني استفاده مي‌نموده‌اند.

در زمان حكومت زنديه و قاجار نيز بخش‌هاي مختلف به بازار خوي افزوده شد. در حال حاضر اين بازار از چند راسته بازار سرپوشيده و سراها و چهارسوقها تشكيل شده است. مصالح بكار رفته در ساختمان بازار خوي عموماً از آجر با ملات گچ و خاك منظور شده و تمام كار توام با سادگي و در بعضي قسمت‌ها با نماي سنگي در چهار سوقها روبرو مي‌شويم. همچنين در قسمت پي نيز از سنگ استفاده شده است. اين بازار شامل مجموعه آثار مختلفي از جمله سراي ميرهاشم،‌ سراي خان، مسجد حاجي بابا، دروازه سنگي و ... است. اين بازار بعلت حوادث طبيعي مثل زلزله صدمات زيادي ديده است. چنانچه در حال حاضر بازار خوي از زمان زنديه به بعد مخصوصاً بيشتر قسمتهاي آن بدستور عباس ميرزاي قاجار ساخته شده و آثار آهك روي گرمابه محمد بيگ يادآور تزئينات گرمابه وكيل در شيراز مي‌باشد.

 

 

 

 برای دیدن ادامه تصاویرکلیک نمائید 

دروازه سنگي:

اين بنا از حيث جنس ساختمان با دو نوع مصالح مقاومت ساخته شده است. ضلع شمالي آن كه در امتداد بازر قديمي خوي قرار دارد با آجر ساخته شده ولي سمت جنوبي بنا از سنگهاي تراش خاكستري و سياه مي‌باشد كه بصورت تركيبات موزون و هماهنگ نماسازي شده است. اين بنا در حال حاضر مورد استفاده قرار نمي‌گيرد.

بعضي از مورخين اين اثر را بدوره ايلخانيان نسبت مي‌دهند و امكان دارد در زمان عمران و آباداني خوي توسط ايلخانيان، اين دروازه نيز ساخته شده باشد. ولي منابع ديگري دروازه را مربوط به دوره قاجار مي‌دانند، انتساب دوم با توجه به سبك معماري مقايسه با آثار باقي مانده قاجاريه در تبريز و خود شهر خوي معقول بنظر مي‌رسد. و از طرفي نيز با توجه به سر در باقي مانده اين بنا مربوط به دوره ايلخاني دانسته مي‌شود.

دروازه سنگي خوي از نمونه‌هاي باقي‌مانده دوازده حصار تدافعي در جنوب شرقي شهر خوي مي‌باشد كه جهت حفاظت شهر از تهاجم دشمن وكنترل عبور و مرور ساخته شده است. به علت گسترش شهر اين بناي تاريخي در بافت جديد شهر قرار گرفته و قسمت شمالي آن متصل به بازار قديمي خوي قرار دارد.

 

برای دیدن ادامه تصاویرکلیک نمائید 

خانه كبيري :

خانه كبيري در بخش مركزي قسمت قديمي شهرستان خوي در ضلع شمالي كوچه امير قرار گرفته و سه طرف مشرف به كوچه مي‌باشد (ساختمان با محوطه بصورت سه نبش احداث گرديده) و داراي دو درب ورودي مي‌باشد كه يكي از ضلع غربي به محوطه بنا كه كف محوطه نسبت به كوچه حدود 7 سانتي متر پايين تر قرار گرفته سات و ديگري از ضلع شمالي بداخل ساختمان مي‌باشد. در قسمت جلو ساختمان حوض نسبتا ‌كوچكي با عمق حدود 50 سانتيمتر قرار گرفته و در قسمت جنوبي محوطه ساختمان مخروبه‌اي كه آوارهاي پشت بام بداخل ريزش كرده مشاهده مي‌گردد، در ضمن با ديگر خانه قديمي شهرستان خوي آقاي دكتر قرباني فاصله چنداني ندارد.

با توجه به مدارك موجود فرم معماري مي‌توان اظهار داشت كه احداث اين بنا متعلق به اواخر دوره قاجاريه مي‌باشد و در وسط نقاشي رسم شده در سالن طبقه اول تاريخ 1382 ذكر شده است كه احتمالاً قمري مي‌باشد و مربوط به 41 سال قبل مي‌شود. (سال 1381 ه.ش) ساختمان كبيري در قسمت مركزي (سالن طبقه همكف و سالن طبقه اول) بصورت دو طبقه با مصالح سنگ لاشه و آجر و خشت خام و در داخل با اندود گچ‌كار، گچ بري و نقاشي و از بيرون با اندود كاهگل احداث گرديده است. قسمت خارجي ساختمان بصورت خيلي ساده با اندود كاهگل پوشانيده شده و نماي مشرف به محوطه بنا با آجركاري و گچ كاري ساده احداث گرديده است.

 

برای دیدن ادامه تصاویرکلیک نمائید 

 

پل قطور :

 

 

در دره مصفا و عميق قطور، كه رود قطور از آن ميگذرد، به فاصله 20كيلومتري شهر خوي و بر روي جاده ارتباطي خوي ـ قطور پلي فلزي به طول 450 متر و ارتفاع 120 متر احداث گرديده است و راه آهن ترانزيتي ايران، اروپا از روي آن ميگرد. اين پل از پلهاي زيبا و منحصر به فرد خاورميانه است و با اينكه از زمان ساخت آن بيش از 40 سال نميگذرد و از پلهاي جديدالاحداث است، ولي به سبب عظمت و شكوهش و قرار گرفتن در دره زيبا و خوش آب و هوا، قابل توجه بوده و روزانه، بخصوص در ايام تعطيلي بازديدكنندگان بسیاری را به سوي خود جلب ميكند.

 

 برای دیدن ادامه تصاویرکلیک نمائید 

ساختمان فرمانداری و شهرداري :

بين خيابانهاي شريعتي و فرمانداري و در جنب شمالي حياط مسجد سيدالشهداء (ع)، حياط بزرگي قرار گرفته،  در وسط اين محوطه بزرگ ساختمان كهن زيبايي واقع شده كه به ساختمان شهرداري معروف است و در گذشته مورد استفاده حكمرانان و بزرگان شهر قرار ميگرفت و به ارك يا ساختمان حكومتي ناميده ميشد.

 ساختمان در دو طبقه و چوبپوش ميباشد و طبقه اول زيرزمين مانند است و در آن سبك معماري سنتي، حكاكي، حجاري سنگ و گچبريهاي زيبا و متنوع و نقاشيهاي جالب توجه و ستونهاي شكل داده شده وجود دارد كه همه اين هنرها، مورد توجه بودن آن را مشخص مينمايد.

  سبك معماري و روايات مردم، اين بنا و احداث آن را به دوره سلسله قاجار ميرساند. و به قولي توسط شخصي به نام لطفعلي خان در دوران حكومت ناصرالدين شاه ساخته شده است.

 

 برای دیدن ادامه تصاویرکلیک نمائید 

مسجد مطلب خان :

موقعيت: اول خيابان طالقاني – چهارراه مركزي خوي

مسجد مطلب خان در مركز شهرستان خوي بفاصله حدوداً 30 متري بازار قديمي ودر كنار خيابان طالقاني در مجاورت چند مسجد قديمي قرار گرفته است؛

از روي شواهد معماري زمان ساختمان اوليه مسجد منسوب به دوره ايلخاني بوده كه بر اثر انهدام بنا احتمالاً در اوايل قاجاريه مجدداً‌ بر روي بقاياي اصلي و قبلي ساختمان جديدي ساخته شده است. تاريخ ساخت بنا 1255 هجري قمري است، موسس آن حاج مطلب خان بوده كه ظاهراً زرگر مخصوص نايب السطنه عباس ميرزا بوده و خطاب خان به او داده شده است. ايوان ورودي مسجد طاق بلندي به ارتفاع حدود 25 متر دارد. اين مسجد از يك شبستان بزرگ روباز با پلان مربع كه دور تا دور آن از حجرات دو طبقه و شاه‌نشينهاي رفيع ايراني عظيم تشكيل شده است .
تمام مصالح بكار رفته در بنا از آجر انتخاب شده و جبهه بيروني مسجد فاقد هر نوع تزئيناتي مي‌باشد و قسمتهاي داخلي ايوان و طرفين ورودي آن در آجر چيني با پس و پيش نمودن آجرها فرم خاصي بدان داده‌اند. در طبقه بالا و در چهار گوشه شبستان فضاهايي با نرده‌هاي چوبي براي نشستن زنان تعبيه شده و دسترسي به اين فضاها از طريق پله‌هايي كه در چهارگوشه بنا وجود دارد تأمين شده است. از اين مكان همانند ساير اماكن مقدسه براي عبادت و انجام فرايض ديني استفاده مي‌شده است.

 

برای دیدن ادامه تصاویرکلیک نمائید 

مقبره آل يعقوب:
اين مقبره در خيابان طالقاني روبروي ضلع غربي بازار قديمي خوي و در داخل باقت قديمي شهر قرار دارد اين بنا داراي سه در ورودي يكي از داخل كوچه‌اي كه مقبره در آن واقع است و دو تاي ديگر مشرف به خيابان طالقاني مي‌باشد و مناره رفيعي است از آجر و يك گنبد كوتاه با روپوش فلوني.
اين مقبره شبستاني دارد كه پنجره‌هاي آن مشرف به حياط مقبره است و در كنار آن اتاقي است كه سقف آن داراي گنبدي مي‌باشد كه در زير گنبد ضريح وجود دارد و محوطه آن آيينه كاري شده. در حياط كتيبه‌هايي از آيات قرآن و نقوش شير و خورشيد با كاشي‌هاي الوان جلب توجه مي‌كند، يك اتاق ديگري نيز در ضلع جنوبي وجود دارد كه در آن فرزندان و اقوام آل يعقوب مدفون شده‌اند.

 

برای دیدن ادامه تصاویرکلیک نمائید      

كليساي مهلذان:
كليساي مهلذان در هشت كيلومتري شهرستان خوي و بفاصله 5/1 كيلومتري از جاده آسفالته خوي، تبريز در روستايي به همين نام قرار گرفته است و در حال حاضر در ميان مزارع و باغات محصور مي‌باشد.
هيئت كلي كليساي مهلذان در وضعيت موجود كه بصورت نيمه مخروبه مي‌باشد فاقد هر نوع سنگ نوشته و تزئينات مي‌باشد. بدين جهت قدمت آن را بطور مشخص نمي‌توان تشخيص داد ولي با نتيجه به فرم ساختمان و شيوه‌ معماري بكار رفته و مقايسه با بناهاي همزمان قدمت آن به احتمال زياد مربوط به دوره مغول مي باشد.
فرم پلان كليسا مشابه پلان كليساهاي ارامنه مي‌باشد. مصالح بكار رفته از قسمت پي تا شروع گنبد از سنگ و گنبد آن از آجر انتخاب گرديده است. جبهه خارجي ساده ولي جبهه داخلي بنا داراي اندود گچ مي‌باشد. بر روي گچكاري قسمت محراب كليسا بقاياي نقاشيهايي شامل داستانهاي مذهبي ديده مي‌شود كه به علت متروك بودن بنا اكثر آنها ريزش نموده است.

 

برای دیدن ادامه تصاویرکلیک نمائید 

کلیسای سورپ سرگیس :

كليساي سورپ سرگيس در قسمت شمال غربي شهرستان خوي و در محله قديمي امامزاده واقع شده است. با توجه به تحقيقاتي كه به عمل آمده زمان ساختمان كليسا را مي‌توان به دوره‌هاي متفاوت يعين قرون چهارم و نهم ميلادي نسبت مي‌دهند كه در تاريخ زندگاني سرگيس مقدس نيز 378 ميلادي قيد گرديده است.

شكل خارجي كليسا مكعب مستطيل و پلان آن بصورت مستطيل بطول و عرض 32 در 18 و ارتفاع 6 متر مي‌باشد. در داخل كليسا شش عدد ستون سنگي با پلانهاي صليبي وجود دارد. در انتهاي ضلع شرقي محراب كليسا كه دو اتاق كوچك در طرفين آن قرار دارد واقع شده است.

پلان كليسا تحت تأثير پلانهاي معابد ايراني بوده و داراي دو ورودي از سمت جنوب و غرب مي‌باشد. چهار زوج روزنه كوچك در ضلع جنوب و شمال، سه روزنه در شرق و يك روزنه در ضلع غريب كليسا تعبيه شده است. تقريباً دو پنجم ديوارهاي بنا سنگ چين و بخش فوقاني آن آجرچيني مي باشد. سنگها از نوع گردند.

 

برای دیدن ادامه تصاویرکلیک نمائید 

مسجد سيدالشهداء:
مسجد سيد‌الشهداء در ضلع شمالي خيابان انقلاب خوي واقع است و ورودي آن از پياده روي همان خيابان منشعب مي‌شود، كه كف آن حدود 60 سانتي‌متر از پياده‌رو پايين تر قرارا دارد.با توجه به فرم معماري بنا اين مسجد بنائيست مربوط به دوره قاجاريه. در سنگ نوشته‌اي كه داخل دالان ورودي قرار گرفته تاريخ احداث بنا را 1327 هجري قمري ذكر نموده است.

مسجد داراي حياط نسبتاً وسيعي مي‌باشد كه به غير از ساختمان فعلي شبستان مسجد كه در ضلع جنوبي و ساختمان فرمانداري و شهرداري در ضلع شمالي قرار گرفته است. بقيه قسمتهاي اطراف آن از جمله طريقه باغچه‌بندي و حوض وسط صحن نوسازي شده است. اين مسجد داراي شبستان مربع مستطيل شكل با جهت شرقي غربي مي‌باشد كه با دو نوع مصالح يعني تا ارتفاع حدود 60 سانتي‌متري با سنگ و از اين قسمت به بعد با آجر ساخته شده است. ستونهاي شبستان سنگي است و از نظم و دقت كاربرد آجر بسيار جالب توجه مي‌باشد. يك طاق‌نما مربوط به دالان ورودي است و بقيه پنجره شبستان مي‌باشد.تزئينات مسجد ساده بوده و شامل تزئينات آجري در گنبدهاي پوششي و گوشواره‌اي و گنبد و كاربندي زير گنبدها مي‌باشد.

 

 برای دیدن ادامه تصاویرکلیک نمائید 


مسجد ملاحسن :
مسجد ملاحسن در ضلع جنوبي خيابان انقلاب شهرستان خوي تقريباً‌ روبروي مسجد قديمي سيدالشهداء قرار گرفته است. يكي از وروديهاي مسجد بطرف خيابان ديگري بداخل بازار قديمي خوي باز مي‌شود. اين بناي تاريخي در بافت قديمي خوي واقع و اطراف آن مغازه‌ها و راسته بازار واقع شده است.
مسجد در سال 1396 هجري قمري توسط حاج آقا حسن فرزند ملاحسن امام جمعه خوي در زمان قاجاريه ساخته شده است. ورودي اصلي مسجد از خيابان مذكور منشعب و با يك هشتي ورودي به شبستان را پيدا مي‌كند. سالن اصلي شبستان با سه فرش انداز و دو رديف ستون سنگي و به فرم هشت ضعلي مي‌باشد. در آجر چيني كاسه گنبدها با طرحهاي رسمي بندي جالبي كه از بهترين شيوه‌هاي آجر چيني معماري ايراني تبعيت نموده،‌كار شده است. مسجد تا ارتفاع 80 سانتي‌متر با سنگ و بقيه با آجر ساخته شده است. ستونهاي سنگي و چفت و وصل آنها بوسيله اتصالهاي سربي انجام گرفته شده است. در ضلع شرقي ورودي مسجد مناره آجري نسبتاً‌ مرتفعي قرار گرفته كه مؤذنه آن داراي شش طاق نما با پنجره مي باشد.

 

برای دیدن ادامه تصاویرکلیک نمائید 

کاروانسرای خان :

این کاروانسرا در جوار بازار ودر ضلع غربی آن قرارگرفته و مشرف بر خیابان طالقانی بشکل چهارایوانی ساخته شده است .اکنون دو ایوان آن  درشمال و مشرق باقی مانده است و درگذشته محل استقرار مسافران و دادوستد بازرگانان داخلی و خارجی بوده است که امروز هم مرکز فعالیت و مورد استفاده مثل سابق میباشد.درب ورودی کاروانسرا از خیابان طالقانی از درب چوبی بزرگ صورت میگیرد که طبقه بالای آنرا بالکن چوبی تشکیل میدهد.دودرب دیگردر سمت شمال و مشرق با بازار ارتباط دارند  .این کار وانسرا منسوب به احمد خان دنبلی حاکم خوی می باشد که توانست با تامین امنیت وگشودن راه کاروانهای تجاری به سوی خوی ثروت را به این شهر سرازیر کند .بدستور احمد خان دنبلی بازار خوی به طرح بازار وکیل شیراز ساخته شد و کاروانسرا ی بزرگی پیوسته به بازار بنا گردید که به کاروانسرای خان معروف است .چهار دیوار این بنا از سنگ سفید ساخته شده و 40 حجره تاجر نشین دارد .هر حجره ای با قهوه خانه و پستوی جداگانه و در کنار آن کاروانسرای دیگری جهت چهار پایان بنا شده است  .ضلع جنوبی این بنا دیواروپشت دیوا ر محل گذر مردم به داخل بازار از سمت خیابان طالقانی می باشد .این گذر کار وانسرای خان را از کاروانسرای میرزا هاشم جدا می سازد.

 

برای دیدن ادامه تصاویرکلیک نمائید 

امامزاده سید بهلول :

آرامگاه امامزاده سيد بهلول، در سه كيلومتري از مركز شهر خوي و در سمت غرب شهر قرار دارد. اين مزار قديمي‌ترين مزار خوي مي‌باشد و از تاريخ دقيق فوت سيد بهلول، (از نوادگان امام علي النقي (ع)) و شرح حال وي اطلاعي در دست نمي‌باشد. بر روي سنگ قبر اين امامزاده كه قدمت طولاني دارد، نوشته‌هايي به زبان عربي وجود دارد كه شامل تاريخ وفات وي و اسم و لقب و ... است. اين امامزاده در بين اهالي خوي و اطراف آن از احترام فوق‌العاده‌اي برخوردار است . همچنين در حدود 500 متري اين امامزاده، امامزاده‌ي ديگري نيز وجود دارد كه مشهور به ”بالا امامزاده“ يا ”امامزاده كوچك” مي‌باشد و به نقل از اهالي برادر كوچكتر مرحوم سيد بهلول مي‌باشد.

 

 

برای دیدن ادامه تصاویرکلیک نمائید 

 

 

 

 

توان های این شهر خونگرم

 
 
     معرفي پتانسيل ها و ظرفيت هاي سرمايه گذاري شهرستان خوي     

 

 

پتانسيل هاي بخش معدن:

 با دارا بودن  17 نوع ماده معدني به بهره برداري رسيده به شرح زير :

 

1-    منيزيت                                                      10-منگنز

2-    کروميت                                                     11- سنگ گچ

3-    آهک                                                         12- سنگ آهن

4-    پوکه معدني                                                 13- کائولن

5-    سنگ نمک                                                  14-فلدسپات

6-     مرمريت                                                     15-گرافيت

7-     تراورتن                                                     16- بازالت

8-     سيليس                                                       17-ميکا

9-     تالک                                                              

 

 

 

 پتانسيل بالايي براي فرآوري اين مواد معدني در شهرستان خوي وجود دارد که به صورت خام به داخل و خارج از کشور صادر مي گردد. از ديگر صنايع معدني فرآوري ضايعات معادن سنگ و صنايع سنگ مي باشد.

پتانسيل هاي بخش صنعت:

 

1-    پودر لاستيک از لاستيک مستعمل                                     8-بسته بندي عسل

2-   الياف پلي استري                                                       9-ادوات كشاورزي

3-   پوشاک با برند معتبر                                                   10-تجهيزات پزشكي

4-   انواعپارچه هایپردهایورومبلی                                  11-كلينيك تخصصي صنعت

5-   پاکت سيمان                                                           12-نئوپان و MDF

6-   مبلمان                                                                  13-الكل از تفاله چغندر قند

7-   بسته بندي ميوه، ميوه خشک و خشکبار                              14-پتروشيمي

*براي دريافت ليست فرصت هاي سرمايه گذاري داراي اولويت وزارت صنعت ، معدن و تجارت و طرح هاي مورد نياز کشور که داراي توجيه اقتصادي بالايي مي باشند كليك نمائيد . دانلود

*براي دريافت ليست مشخصات واحد هاي توليدي و كارخانه هاي فعال و نيمه فعال شهرستان خوي كليك نمائيد . دانلود

 

 

*براي كسب اطلاعات بيشتر در زمينه سرمايه گذاري و احداث واحدهاي توليدي و ساير امور مرتبط ، به دفتر سرمايه گذاري فرمانداري شهرستان خوي مراجعه نمائيد .

 

* دفتر سرمايه گذاري فرمانداري شهرستان خوي با هدف حمايت از متقاضيان سرمايه گذاري و احداث واحد هاي توليدي ( تسهيل در انجام امورات اداري ، پي گيري استعلامات مربوطه از دستگاههاي ذيربط ، مشاوره و ... )  در خدمت مراجعين مي باشد .

 

 

 


 

|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0


منوی کاربری


عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
نویسندگان
نظر سنجی

نظرت راجع به وبلاگ چیه؟

خبرنامه
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شوددیگر موارد

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 1039
بازدید دیروز : 4583
بازدید هفته : 15601
بازدید ماه : 84305
بازدید کل : 636641
تعداد مطالب : 2310
تعداد نظرات : 0
تعداد آنلاین : 1

Alternative content


آمار وب سایت

آمار مطالب

:: کل مطالب : 2310
:: کل نظرات : 0

آمار کاربران

:: افراد آنلاین : 1
:: تعداد اعضا : 190

کاربران آنلاین


آمار بازدید

:: بازدید امروز : 1039
:: باردید دیروز : 4583
:: بازدید هفته : 15601
:: بازدید ماه : 84305
:: بازدید سال : 409882
:: بازدید کلی : 636641
x
با سلام آدرس چت روم عوض شده است برای ورود اینجا کلیک کنید !

اول چت

با تشکر مدیریت چت روم